Milyenek a szuperintelligens emberek?

2024.04.02
kép: pixabay
kép: pixabay

A szuperintelligens szó elsőre becsapós lehet. Szuperintelligensnek lenni ugyanis egyszerre áldás és átok. A túlzott intelligencia szélsőséges érzékenységgel is járhat, épp ezért a társas kapcsolatokban is nehézséget okozhat ez a különbözőség. Bizonyos élethelyzetekben a tisztánlátás is lehet egyszerre előny és hátrány. Igyekszem kicsit körbejárni, hogy mi jellemzi azokat, akik az átlag feletti szellemi képességekkel és érzelmi intelligenciával rendelkeznek.

Mit jelent a szuperintelligencia?

A szuperintelligencia első hallásra valami extra remek címkének tűnhet. Ki ne akarna az intelligensek közt is a szuperebb csoportba tartozni? Sajnos vagy nem sajnos, ennél azért jóval komplikáltabb a fogalom értelme. Egyrészt a szuperintelligenciát nem szabad a teljesítőképességgel összetéveszteni. A szuperintelligenciának köszönhető kompetenciákat sem érdemes a sikerességgel összemosni. A szuperintelligensek nem mennyiségileg vannak nagyobb intelligenciával megáldva, hanem minőségileg eltérő az intelligenciájuk. Az ilyen emberek magas fokú intellektuális képeségekkel rendelkeznek, átlagnál jobb az elemzőképeségük, ezekkel együtt azonban érzékenyek, tisztán látják a helyzeteket, sokszor indulatosak. Láthatod, hogy elég összetett a helyzet, és nem feltétlen csak kéjutazás szuperintelligensként megtalálni a helyét az embernek a közösségekben, a társadalomban. Mivel folyton gondolkodása végső határait keresi az ilyen ember, nem csoda, hogy tele van izgatottsággal, nyugtalansággal.

Összeszedtem pár alapjellemzőt, aminek mentén kicsit beleláthatunk az ilyen társaink fejébe, lelkébe, működésébe.

Remek elemzőképesség

Azok az emberek, akik képesek szembenézni a valóság minden részletével és nem áltatják magukat azzal, hogy a dolgok majd megoldják magukat, vagy rendbe jönnek, hajlamosak minden szituációt a végletekig kielemezni. A szuperintelligens emberek rendelkeznek a tisztánlátás képességével, azaz érzik egy-egy helyzet minden buktatóját, lehetőségét szépítés nélkül. Tisztában vannak a döntéseik következményeivel, épp ezért nagyobb súllyal telepszik rájuk a valóság.

Túlfejlett empátia

Ha valaki túlfejlett empátiával van megáldva, nehezen képes megállni, hogy jótanácsokat osztogasson akkor is, ha a másik nem vevő rá, vagy nem tudja még befogadni azt. Igaz ugyan, hogy a jószándék vezeti ilyenkor a szuperintelligenseket, de esetenként kioktatónak tűnhetnek. Ha magadra ismersz, vagy netán van olyan a környezetedben, akire jellemző ez a fajta segítőkészség, akkor bocsásd meg a bölcselkedését, mert óvó, védő szándék rejtőzik mögötte.

Siker hajszolása

A magas intelligencia arra sarkallja az embert, hogy a lehető legtöbbet hozza ki magából. Tudja, hogy ki kell használni a képességeit, ezért néha úgy elmerül a siker hajszolásában, hogy észre sem veszi, hogy lemerült. Magasra teszi a lécet, magasak a magával szemben támasztott elvárásai. Mázsás súlyként nehezedhet ilyenkor az illetőre az a teher, hogy megfeleljen magának.

Túlzott aktivitás

Az átlag feletti empátiával és intelligenciával rendelkezők agya állandóan pörög. A szuperintelligens gyerekek éppen ezért az iskolában jóval a társaik előtt járhatnak, gyorsabban tanulnak, hamarabb szedik magukra a tudást. Mivel előrébb járnak kortársaiknál, gyakran unatkoznak, s ezt túlzott aktivitással kompenzálják. Nem az a céljuk, hogy mások agyára menjenek, egyszerűen így tudják levezetni a folytonos elmélkedés és tudásszomj okozta feszültséget.

Túlérzékenység

A szuperintelligensek annyira nyitottak az érzelmek befogadására, hogy néha teljesen elárasztják azok őket. Mindent felnagyítva érzékelnek, rendkívül fogékonyak az apró rezdülésekre is. Sokkal intenzívebben élnek meg eseményeket, párbeszédeket, és épp ezért képesek nagyon megsértődni egy-egy bántó mondat miatt, így aztán bezárnak, elzárkóznak. A sértettséget is nagyon mélyen élik meg. Mivel a másik legapróbb testi jelzését, nem szavakkal történő reakcióit, testbeszédét is képesek kiszúrni, sokkal élénkebben radarozzák a beszélgetőpartnerüket, társukat, kollégáikat, családtagjaikat is.

Belső magány érzése

Bár sokan vehetik körül az átlag feletti intelligenciájúakat, mégis úgy érezhetik, hogy nem értik meg őket igazán, mert olyan komplikáltan és mélyen éreznek. Mindent kicsit másképp látnak társaiknál, élesebben, tisztábban, ráadásul nagy teherként tud rájuk nehezedni a barátaik, családtagjaik, gyermekük problémája is. A bezárkózás nem szándékos. Abból fakad, hogy egy igazi lelki társ, egy méltó partner, egy megfelelő, szellemileg kielégítő munka megtalálása különösen nehéz feladat a számukra. 

Szerző: R. Szabó Zsuzsa

© 2023 R. Szabó Zsuzsa
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el